Освітній проект для лікарів України

Міжнародне засноване на доказових даних Керівництво з діагностики та лікування синдрому полікістозних яєчників (СПКЯ) – 2018

Короткий зміст новини:

Дане керівництво було розроблено міжнародною консультативною радою, що включала експертів з 37 профільних організацій із 71 країн, у т.ч. Австралійського центру досліджень в області СПКЯ (Centre for Research Excellence in Polycystic Ovary Syndrome), Європейського товариства репродукції та ембріології людини (European Society of Human Reproduction and Embryology, ESHRE) і Американського товариства репродуктивної медицини (American Society of Reproductive Medicine, ASRM).

Мета керівництва: надати чіткі, засновані на доказових даних рекомендації щодо діагностики, оцінки і лікування СПКЯ, поліпшити життя жінок з цим синдромом.

 

Повний текст новини:

Керівництво схвалює Роттердамські діагностичні критерії СПКЯ для дорослих (наявність двох клінічних або біохімічних критеріїв:  гіперандрогенія, овуляторная дисфункція або полікістозні яєчники за результатами УЗД), при наявності нерегулярних менструальних циклів та гіперандрогенії УЗД для діагностики використовувати не потрібно. За наявності менархе у віці з 8 років потрібно підтвердити наявність як гіперандрогенії, так і овуляторної дисфункції, при цьому використовувати УЗД не рекомендується.

У керівництві посилені ультразвукові критерії діагностики СПКЯ.

Визначення рівня антимюллерового гормону не достатньо для того, щоб поставити діагноз.

Після постановки діагнозу СПКЯ, тактика ведення пацієнтки включає репродуктивні, метаболічні та психологічні аспекти. Важливе значення має навчання пацієнтки, багатодисциплінарний догляд і зміна способу життя задля профілактики і управління надлишковою вагою.

Слід виявити, оцінити і скоригувати депресивні та тривожні симптоми з урахуванням впливів інших факторів на емоційне благополуччя пацієнтки.

При порушеннях менструального циклу і гіперандрогенії препаратами медикаментозної терапії першої лінії є комбіновані оральні контрацептиви, перевагу слід надати препаратам з більш низькою дозою діючої речовини.

Також в даному гайдлайні надаються рекомендації щодо можливості застосування при СПКЯ «офф-лейбл» препаратів (зокрема комбіновані оральні контрацептиви, метформін, летрозол та ін.)* Зокрема, метформін рекомендований як додаткова терапія чи сам по собі, у першу чергу при метаболічних порушеннях у хворих на СПКЯ. Летрозол - препарат медикаментозної терапії безпліддя першої лінії; може застосовуватися разом з кломіфеном і метформіном, оскільки ефективний як сам по собі так і в комбінації. У жінок з СПКЯ і ановуляторним безпліддям другою лінією терапії є гонадотропіни.

За відсутності абсолютних показань до екстракорпорального запліднення, жінкам з СПКЯ і ановуляторним безпліддям може бути запропонована дана процедура у якості третьої лінії терапії, якщо інші методи індукції овуляції зазнали невдачі.

 

* тобто фармакологічних засобів, що не мають в інструкції показань для використання при СПКЯ, оскільки фармацевтичні компанії не подали заявку на схвалення їх застосування для цих цілей по різним причинам. Проте призначення цих препаратів в основному базується на доказових даних. Дані приведені тільки з метою інформування.

 

Опубліковану версію даного керівництва можна знайти за посиланням:

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(18)30400-X/pdf

Абстракт адаптовано та перекладено за підтримки ТОВ «Такеда Україна»

 

UA/FERP/0119/0001